misssamanthaes
misssamanthaes misssamanthaes
  • 28-04-2021
  • Mathematics
contestada

If it cost $1.68 for 3 bars of chocolate, what is the unit rate?

Respuesta :

emmakp483
emmakp483 emmakp483
  • 28-04-2021
the unit rate is $0.56 /chocolate bar
Answer Link
itsian8839 itsian8839
  • 28-04-2021
56 cents because 168/3 is 56
Answer Link

Otras preguntas

Solve this equation 4x-4=2x+8
Michael's car ran over a nail, which made a hole in one tire. at what point will air stop pouring out of the hole in the tire.​
a 70 kg runner exerts a force of 35n. what is the acceleration of the runner
91.12 Reactions cannot occur without a certain minimum amount of energy. What is this minimum amount of energy called? the activation energy the activated compl
After an earthquake, 1/4 of all claims were paid within a month. Of the remaining claims not paid 4/5 of them were paid within the second month. What fraction o
What are significant figures​
Question 20 (3.333 points) During the 1902 coal strike, how did Roosevelt end the dispute between the union and coal mine owners? He filed suit against the coal
A _____ is a simple explanation for a complex truth. poem sonnet myth fable short story
Given that y and x are directly proportional and y=2 when x=7, find the value of y when x=17.5.
El fraile saco el alacran de la tel y ya no era... A) un alacran B) grande C) una joya.