The mass of water present in the solution is 21.5 g.
Concentration refers to the amount of solute in a solution. There are various ways of expressing concentration such as;
We have the following information;
Percent concentration = 35.0 %
mass of solute = 40.0 g
Mass of water = ?
So;
35 = x/40 + x × 100/1
35 = 100x/40 + x
35(40 + x) = 100x
1400 + 35x = 100x
1400 = 100x - 35x
1400 = 65x
x = 1400/65
x = 21.5 g
Hence the mass of water is 21.5 g.
Learn more about percent concentration: https://brainly.com/question/1600559