penafatima6543 penafatima6543 28-04-2021 Mathematics contestada Cherries cost $4.35 per pound and onions cost $0.98 per pound. Lacey has $21.45 to spend. How many pounds of cherries can Lacey afford if she has to buy 3 pounds of onions?