Respuesta :

Answer:

The perimeter of the track is of 317 meters.

Step-by-step explanation:

Perimeter:

The perimeter of a figure is the sum of all its dimensions.

In this question:

The track is composed by two straights of 80m, and two half circles with a diameter of 50m.

Perimeter of a circle:

The perimeter of a circle with diameter d is of:

[tex]P = \pi d[/tex]

Track:

Two half circles, each with a diameter of 50m, plus two straight lines of 80m. So

[tex]P = \frac{2\pi}{2}(50) + 2*80) = 50\pi + 160 = 50*3.14 + 160 = 317[/tex]

The perimeter of the track is of 317 meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS