Can anyone help me!!!
I need this really soon!!!!

Q. Rama's weight is 40kg . She is carrying a load of 20 kg up to a height of 20 metres. What work does she do? Also mention the type of work

Also show step by step explanation. please!!

No links!!!!
No spams!!!!​

Respuesta :

Answer:

W = 1,176 10⁴ J

Explanation:

Work is defined by

         W = F . d

bold indicates vectors

          W = F d cos θ

In this case we must find the force to raise the load and the branch, suppose that the rate of rise is constant, this is the most common case

       Σ F = 0

       F - W₁ - W₂ = 0

where W1 is the weight of the branch and w2 wl weight of the load

       F = (m₁ + m₂) g

This force is directed upwards and the displacement is upwards, therefore the angle is zero and the cos 0 = 1

we substitute in the work equation

        A = (m₁ + m₂) g d

let's calculate

        W = (40 + 20) 9.8 20

        W = 1,176 10⁴ J

This is the work done by the external force

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico