contestada

7. A train 100 m long is moving with the velocity of 72 km/h. Find the time it takes to cross the bridge which is 2 km long?
a) 1050 S
b) 10500 s
c) 10.5 s
d) 105 s

Respuesta :

Lanuel

Answer:

d) 105 s

Explanation:

Given the following data;

Distance A (length of train) = 100 m

Velocity = 72 km/h to meters per seconds = 72 * 1000)/3600 = 72000/3600 = 20 m/s

To find the time;

Time = distance/speed

Time = 100/20

Time = 5 seconds.

II. When the distance (bridge) is 2km;

Distance B = 2km = 2*1000 = 2000 meters

Time = distance/speed

Time = 2000/20

Time = 100 seconds

Therefore, total time = 5 + 100 = 105 seconds

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico