Step 1 List all the information in symbol form and change into appropriate and consistent SI units if required. V=12V I=0.5A t = 8.0 minutes = 8 × 60 = 480s E=? Step 2 Use the correct formula. E=IVt Step 3 Calculate the answer by putting the numbers into the formula. E = IVt = 0.5 × 12 × 480 = 2880J The answer is 2880J :) hope this helps!