Respuesta :

Answer:

87.54 g of H₂O₂

Explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Number of molecules = 1.55×10²⁴ molecules

Mass of H₂O₂ =.?

From Avogadro's hypothesis,

6.02×10²³ molecules = 1 mole of H₂O₂

Next, we shall determine the mass of 1 mole of H₂O₂. This can be obtained as follow:

1 mole of H₂O₂ = (2×1) + (2×16)

= 2 + 32

= 34 g

Thus,

6.02×10²³ molecules = 34 g of H₂O₂

Finally, we shall determine mass of H₂O₂ that contains 1.55×10²⁴ molecules. This can be obtained as follow:

6.02×10²³ molecules = 34 g of H₂O₂

Therefore,

1.55×10²⁴ molecules

= (1.55×10²⁴ × 34)/6.02×10²³

1.55×10²⁴ molecules = 87.54 g of H₂O₂

Thus, 87.54 g of H₂O₂ contains 1.55×10²⁴ molecules.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico