contestada

A teacher pushes a 98n desk 5 m across a floor. She exerts a force of 20n. How much work was done

Respuesta :

SJ2006
We know, W = F * s
Here, F = 20 N
s = 5 m
Substitute it into expression,

W = 20 * 5
W = 100 Joules

So, your final answer is 100 J.

Hope this helps!
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico