Respuesta :

Answer: 5 hours will take two days.

Step-by-step explanation:

People dont matter here. but what does is hours. 2 hrs a day = 5 days

3hrs a day = 4 days, 4 hrs a day = 3 days, 5hrs = 2 days.

When hrs a day go up 1 the amount of days is reduced at a rate of 1. It's about finding the rate of change. So our rate of change was +1 hour = -1 day.

2,5

3,4

4,3

5,2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico