SOMEONE PLS HELP
Neon gas occupies a volume of 439 mL inside a container at 100.7 kPa. What will be the volume of the
Neon gas when the pressure reduces to 95.1 kPa?
(provide work pls)

Respuesta :

Answer:

464.85 mL

Explanation:

The new volume can be found by using the formula for Boyle's law which is

[tex]P_1V_1 = P_2V_2[/tex]

Since we're finding the new volume

[tex]V_2 = \frac{P_1V_1}{P_2} \\[/tex]

100.7 kPa = 100,700 Pa

95.1 kPa = 95,100 Pa

We have

[tex]V_2 = \frac{100700 \times 439}{95100} = \frac{44207300}{95100} \\ = 464.8506...[/tex]

We have the final answer as

464.85 mL

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico