Answer: At a temperature of 34.44 K the volume and pressure of this gas become one-third of their initial values.
Explanation:
Given : [tex]V_{1}[/tex] = 1.2 L, [tex]T_{1} = 37^{o}C = (37 + 273) K = 310 K[/tex]
[tex]P_{1}[/tex] = 3 atm, [tex]V_{2} = \frac{1.2}{3} = 0.4 L[/tex] , [tex]P_{2} = \frac{3}{3} = 1 atm[/tex]
Formula used to calculate the final temperature is as follows.
[tex]\frac{P_{1}V_{1}}{T_{1}} = \frac{P_{2}V_{2}}{T_{2}}[/tex]
Substitute the values into above formula as follows.
[tex]\frac{P_{1}V_{1}}{T_{1}} = \frac{P_{2}V_{2}}{T_{2}}\\\frac{3 atm \times 1.2 L}{310 K} = \frac{1 atm \times 0.4 L}{T_{2}}\\T_{2} = \frac{1 atm \times 0.4 L \times 310 K}{3 atm \times 1.2 L}\\= \frac{124}{3.6} K\\= 34.44 K[/tex]
Thus, we can conclude that the final temperature is 34.44 K.