Answer:
1. $46,000
2.$46,000
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows,
Inventory price = 230,000 pesos
1. Consolidated balance sheet amount = Inventory price × Rate on November 1, 2017
= 230,000 × $0.20
= $46,000
2. Consolidated statement cost of goods sold for the year ending December 31, 2018 = Inventory price × Rate on November 1, 2017
= 230,000 × $0.20
= $46,000