Answer:
$56,000 Favorable
Explanation:
The computation of the flexible-budget amount for variable manufacturing overhead is shown below
The Budgeted machine hours per unit os
= 24,000 ÷ 8,000
= 3
The Budgeted machine hours allowed for 8,500 units is
= 8,500 × 3
= 25,500
Now the Budgeted variable overhead rate per machine hour is
= $288,000 ÷ 24,000
= $12.00
Now
Flexible-budget amount is
= 25,500 × $12.00
= $306,000
So, the Flexible-budget variance is
= $250,000 - $306,000
= $56,000 Favorable