Respuesta :
Answer:
[tex]296.05\ \text{K}[/tex]
Explanation:
[tex]m_w[/tex] = Mass of water = 100 g
[tex]c_w[/tex] = Specific heat of water = [tex]4.184\ \text{J/g K}[/tex]
[tex]m_c[/tex] = Mass of copper = 20 g
[tex]c_c[/tex] = Specific heat of copper = [tex]0.385\ \text{J/g K}[/tex]
[tex]\Delta T_w[/tex] = Temperature change in water = [tex](T-295)[/tex]
[tex]\Delta T_c[/tex] = Temperature change in cooper = [tex](353-T)[/tex]
T = Final temperature of the system
The heat balance of the system is given by
[tex]m_wc_w\Delta T_w=m_cc_c\Delta T_c\\\Rightarrow 100\times 4.184\times (T-295)=20\times 0.385\times (353-T)\\\Rightarrow 418400\left(T-295\right)=7700\left(353-T\right)\\\Rightarrow 418400T-123428000=2718100-7700T\\\Rightarrow T=\frac{1261461}{4261}\\\Rightarrow T=296.05\ \text{K}[/tex]
The final temperature of the water is [tex]296.05\ \text{K}[/tex].
The final temperature of the water when placed in a calorimeter is 296.05K
HOW TO CALCULATE FINAL TEMPERATURE:
- The final temperature of water placed in a calorimeter can be calculated using the following expression:
- Q(water) = - Q(copper)
- (m × c × ∆T) water = - {m × c × ∆T} copper
Where;
- Mass of water = 100 g
- Specific heat of water = 4.184 J/g K
- Mass of copper = 20 g
- Specific heat of copper = 0.385 J/g K
- Temperature change in water = T - 295K
- Temperature change in copper = T - 353K
- 100 × 4.184 × (T - 295) = - {20 × 0.385 × (T - 353)}
- 418.4T - 123428 = - (7.7T - 2718.1)
- 418.4T - 123428 = -7.7T + 2718.1
- 418.4T + 7.7T = 123428 + 2718.1
- 426.1T = 126146.1
- T = 126146.1 ÷ 426.1
- T = 296.05K
- Therefore, the final temperature of the water when placed in a calorimeter is 296.05K.
Learn more at: https://brainly.com/question/10987564?referrer=searchResults