Dividends on CCN corporation are expected to grow at a 9% per year. Assume that the discount rate on CCN is 12% and that the expected dividend per share in one year is $0.50. CCN has just paid a dividend, so the next dividend is the $0.50 to be paid one year from now. Calculate the expected price per share 14 years from now. Assume that a dividend has just been paid.

Respuesta :

Answer:

P14 = $55.69545045394  rounded off to  $55.70

Explanation:

The constant growth model of dividend discount model (DDM) can be used to calculate the price of the stock today. DDM calculates the price of a stock based on the present value of the expected future dividends from the stock. The formula for price today under constant growth DDM is,

P0 = D1 / (r - g)

Where,

  • D1 is the dividend expected in Year 1 or next year
  • g is the constant growth rate in dividends
  • r is the discount rate or required rate of return

To calculate the price of the share today, we use the dividend that is expected next year or in Year 1. Thus, to calculate the price of the share 14 years from now, we use use D15. The D15 can be calculated as follows,

D15 = D1 * (1+g)^14

D15 = 0.50 * (1+0.09)^14

D15 = $1.67086351362  rounded off to  $1.67

Now using the equation for Price as provided by the DDM model,

P14 = 1.67086351362 / (0.12 - 0.09)

P14 = $55.69545045394  rounded off to $55.70

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico