Light with a wavelength of 700 nm (7×〖10〗^(-7) m) is incident upon a double slit with a separation of 0.30 mm (3 x 10-4 m). A screen is located 1.5 m from the double slit. At what distance from the screen will the first bright fringe beyond the center fringe appear?

Respuesta :

Answer:

[tex]0.0035\ \text{m}[/tex]

Explanation:

y = Distance from the center point

d = Separation between slits = 0.3 mm

D = Distance between slit and screen = 1.5 m

[tex]\lambda[/tex] = Wavelength = 700 nm

m = Order = 1

We have the relation

[tex]d\dfrac{y}{D}=m\lambda\\\Rightarrow y=\dfrac{Dm\lambda}{d}\\\Rightarrow y=\dfrac{1.5\times 1\times 700\times 10^{-9}}{0.3\times 10^{-3}}\\\Rightarrow y=0.0035\ \text{m}[/tex]

The distance from the screen at which the first bright fringe beyond the center fringe appear is [tex]0.0035\ \text{m}[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS