A helicopter carrying Dr. Evil takes off with a constant upward acceleration of 7.0 m/s2m/s2. Secret agent Austin Powers jumps on just as the helicopter lifts off the ground. After the two men struggle for 11.0 ss, Powers shuts off the engine and steps out of the helicopter. Assume that the helicopter is in free fall after its engine is shut off, and ignore the effects of air resistance. Part A What is the maximum height above ground reached by the helicopter

Respuesta :

Answer:

[tex]H_t= 725.8[/tex]

Explanation:

From the question we are told that:

Acceleration of Dr Evil [tex]a=7.0m/s^2[/tex]

Struggle time [tex]t=11s[/tex]

Generally the Newton's equation for Height traveled is mathematically given by

 [tex]s = ut +\frac{1}{2} at2[/tex]

 [tex]s = 7*121/2[/tex]

 [tex]s= 423.25[/tex]

Generally the Newton's equation for Velocity at given time is mathematically given by

[tex]v= u+at \\ v= 0+7*11[/tex]

[tex]v= 77 m/s[/tex]

Generally the Newton's equation for Total Height [tex]H_t[/tex] is mathematically given by

[tex]v^2= u2+2as\\ v^2=772+2x(-9.8)s \\ s = 5929/19.6[/tex]

[tex]s=302.5m[/tex]

Therefore the total height is given as

[tex]H_t=423.3+302.5[/tex]

[tex]H_t= 725.8[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS