Respuesta :

Answer:

v = 1.63 m/s

Explanation:

Given that,

The mass of a car, m = 1500 kg

The kinetic energy of a car, K = 2004 m/s

We need to find the speed of a car. The formula for the speed of a car is given by :

[tex]K=\dfrac{1}{2}mv^2\\\\v=\sqrt{\dfrac{2K}{m}} \\\\v=\sqrt{\dfrac{2\times 2004}{1500}} \\\\v=1.63\ m/s[/tex]

So, the speed of the car is equal to 1.63 m/s.

Answer:taking my points !

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico