Answer:
P = 17658 Pa = 17.658 KPa
Explanation:
The pressure applied by a liquid at a given depth is given by the following formula:
[tex]P = \rho gh\\[/tex]
where,
P = Pressure = ?
ρ = density = 9000 kg/m³
g = acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
h = depth = 40 cm/2 = 20 cm = 0.2 m
Therefore,
[tex]P = (9000\ kg/m^3)(9.81\ m/s^2)(0.2\ m)\\\\[/tex]
P = 17658 Pa = 17.658 KPa