Respuesta :

Answer: $56,072

Explanation:

Since the median pay per hour is $26.96, and the workers are willing to work for 40 hours pay week, the amount that'll be earned each week will be:

= $26.96 × 40

= $1078.40

Note that there are 52 weeks in a year, therefore, the amount they'll make per year will be:

= $1078.40 × 52

= $56076.80

Therefore, the correct option is C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico