Respuesta :

Answer:

635 nm

Explanation:

more simple answer

The correct option is (a) 635 nm.

What is a simple definition of a wavelength?

  • A wavelength  that is carried in space or down a wire has a wavelength, which is the separation between two identical places (adjacent crests) in the consecutive cycles.
  • Wavelength is usually denoted by the Greek letter lambda (λ)

Given,

          λ=6.36×10−7 m

       Let  C = the speed of light =3.00× [tex]10^{8}[/tex] m/s

         Let  f = the frequency = 4.72 × [tex]10^{14}[/tex] Hz

         Let  λ=  the unknown wavelength

Now apply formula of wavelength

                      λ = C /f

               λ = [tex]\frac{3.00 * 10^{8 }m/s }{4.72 * 10^{14} Hz}[/tex]

              λ = 6.36 × [tex]10^{-7}[/tex] m

                λ = 635 m

Learn more about wavelength of a photon brainly.com/question/19756141

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS