Check my work:
A gas at 65C occupies 4.22L. At what temperature will the volume be 3.87L, assuming constant pressure? Make sure you show: problem set up, units and an answer with units
Answer
T1 = 65C -> 338.2K T2 = ?
V1 = 4.22L -> 4220mL V2 = 3.87L 3870mL
4220mL = 3870mL
338.2K T2
338.2K * 3870mL = 4220 mL
T2
T2 = 310.15K