Refugiobobcats Refugiobobcats
  • 18-12-2014
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for a 36oz of cornflakes costs $5.79

Respuesta :

summergirl7987
summergirl7987 summergirl7987
  • 18-12-2014
your looking for how many cents per oz.
So you just divide to find the per oz.
5.79/36=0.16 cents per oz.
Answer Link
HolmesNWatson
HolmesNWatson HolmesNWatson
  • 18-12-2014
To find the unit rate, you divide the cost ($5.79) by the weight (36oz)
$5.79/36= 0.16 (rounded)
Therefore, the unit rate is $0.16 per ounce.
Hope this helps:) 
Answer Link

Otras preguntas

kevin has a rabbit, a ferret , a gerbil, and turtle. he feeds them in a different order each day. in how many different orders can kevin feed his pets?
The first equation of the system is multiplied by 4. By what number would you multiply the second equation in order to eliminate the x variable by adding? 3x-2y
What is the next sequence......... 4, 16, 36, 64, 100, 144, And how
how to write in number ninty-two million,three hundred twenty-four thousand,sixty-six
where did most Chinese and Japanese immigrants settle in the 1890's
use the rounding or compatible numbers to estimate the sum. 87+34=121 we got 90+30= 110
Use the place value What is the 805 tens = ____________
What is the greatest common factor for 18 & 130
What is the greatest common factor for 18 & 130
Find value 40% of 25 is what number?