jaydaaaa jaydaaaa
  • 29-11-2016
  • Mathematics
contestada

What's the unit rate if 12 socks sell for $5.79

Respuesta :

rafitanaka
rafitanaka rafitanaka
  • 29-11-2016
$2.07 for 1 sock
just divide 12 by 5.79
Answer Link

Otras preguntas

What is the average rate of change of the table below using the interval [‒2, 0]?
A badminton net is tethered to the ground with a strand of rope that forms a 50° angle with the ground. What is the length of the rope, x?
If r = 3 units and x = 11 units,then what is the volume of the cylinder?
List ways that natural selection, genetic variants, and environmental factors contribute to evolution
complete the square to rewrite y=x^2-6x+14 in vertex form then state whether the vertex is a maximum or minimum and give its coordinates
A triangle has one side that measures 5 ft, one side that measures 8 ft, and one side that measures 11 ft. What kind of triangle is it?
Please Help! Use operations of decimal, fraction, and percent numbers to model the following scenarios. In your final answer, include only an equation or propor
An 80.0-kg man jumps from a height of 2.50 m onto a platform mounted on springs. As the springs compress, he pushes the platform down a maximum distance of 0.24
serena has 6,000 seeds to plant in her vegetable garden. She will plant 100 seeds per row. How many rows of vegetables will she have?
A species of snail lives in the intertidal zone along the coast of New England. The dark-colored variety of the species is more common in northern New England,