a 96 ounce container of orange juice cost 4.80. at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same

Respuesta :

96 divided by 4.80 = 20.
128 divided by 20 = 6.40
The 128 ounce container should be sold at 6.40