bellaray bellaray
  • 29-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 29-11-2016
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
Answer Link
Mcawesom
Mcawesom Mcawesom
  • 29-11-2016
the price of 8 gallons is $33.20
the price of 1 gallon is $33.20/8
= $4.15
Answer Link

Otras preguntas

What is the focus of ecology? A. The impact of smaller families on feelings of personal responsibility B. Interactions between living organisms and the natural
which of the following best describes the economic boom in Urban and Rural America?
what is a stoa ? A greek civic Building A greek religious Building A Roman private building a roman public building
43 ones times 3 tens equals how many tens
A room in the shape of a rectangular prism measures 15 feet by x feet by 12 feet. Write a simplified expression for the volume (in cubic feet) of the room. Volu
Delegates at the Constitutional Convention of 1787 agreed to the Three-fifths Compromise to solve a dispute directly related to
How did the desire to expand into new markets help push the United States to extend its influence into the pacific
What value was there in predicting the properties for gaps in Mendeleev's table?
A highland in the middle of the oceans that runs parallel to the continents is called a(n)
Solve the equation 3x -1 =20