Respuesta :

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.

[tex]\frac{25}{5}[/tex] = 5

So, the unit price is $5 per pound.

Good luck ^^

$5 per pound.
you would take the overall price ($25) and divide it by the amount you are getting (5 lbs) so 25 divided by 5 is 5 so you get 1 lb of almonds for $5
ACCESS MORE