A metal bolt with a mass of 8.50 x 10^-2kg and a temperature of 85.0 degrees Celsius is placed in a container of water. The mass of the water is 0.150 kg, and its temperature is 25.0 degrees Celsius. What is the specific heat capacity of the bolt if the final temperature of the bolt and water is 28.4 degrees Celsius? (Cp.w = 4186 j/k* degree Celsius)

Respuesta :

The water temperature rises from 25*C to 28.4*C, thats 3.4*C so the heat absorbed is 
mass x change in temp x shc 
= 0.150 x 3.4 x 4186 
=2134.86J 

Now the bolt release the same energy 
So mass x change in temp x shc = 2134.86J 
0.085 x (85-28.4) x shc 
So 
shc = 2134.86 / (0.085 * 56.6) 
= 443 J/KgC
ACCESS MORE
EDU ACCESS