Apples cost $1.99 per pound. How much do 314 pounds of apples cost? $ How much do x pounds of apples cost? $ Clare spent $5.17 on apples. How many pounds of apples did Clare buy? pounds

Respuesta :

Answer:

1. $624.86

2. 1.99x

3. 2.6 pounds

Step-by-step explanation:

1. Multiply 1.99 by 314 to get 624.86

2. With the equation 1.99x, you can substitute any variable into it and it will hold true.

3. Divide 5.17 by 1.99, the price, and you get 2.597 pounds, which rounds to 2.6

ACCESS MORE