rashidalnoaakhtha
rashidalnoaakhtha rashidalnoaakhtha
  • 18-04-2021
  • Mathematics
contestada

Can y’all solve it using geogebra something like that

Can yall solve it using geogebra something like that class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-04-2021

The first 10 pounds is $2 per pound so $2 x 10 = $20

She wants to pick 40 pounds so after the first 10 pounds she needs 40-10 = 30 more pounds.

The cost for those are $1 per pound so 30 x $1 = $30

Total cost = $20 + $30 = $50 for 40 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

When bacteria are inoculated into a new sterile nutrient broth, their numbers don't begin to increase immediately. Instead, there is a lag phase that may last f
can someone help me??
how are altitude ad air pressure related
You are the manager of a restaurant that delivers pizza to college dormitory rooms. You have just changed your delivery process in an effort to reduce the mean
The senior lawyers of Lawteve, a law firm, have differences of opinion about the leave policies that the firm follows. This is because of the differences in the
discus the view that geomorphology is interdisciplinary in scope and nature​
What is the nature of the roots for y=x2 - 4x + 4?
Match the constitutional compromises with the issues they addressed
Why do you think congress does not adjourn on the same date each year?
New Technology Leads to Bigger Cities In the 1800s, the United States was still a very young nation, trying to solidify its identity. The Industrial Revolution