A teacher buys 6.25 ounces of a compound for an experiment. The compound costs $4.12 per ounce. The teacher pays with a $50 bill. How much change does the teacher receive?

Respuesta :

Answer:

$24.25

Step-by-step explanation:

Given data

We are told that  1 ounce cost $4.12

Hence 6.25 ounces will cost x

cross multiply

x= 6.25*4.12

x=$25.75

This means that the cost of the 6.25 ounces is $25.75

If the teacher pays with a $50 bill, then her change is

=50-25.75

=$24.25

ACCESS MORE