Answer:
a) 2250 J
b) 0 J
c) 2250 J
Explanation:
a) Since, the process is isochoric
the change in internal energy
[tex]\Delta U = n C_v(T_f-T_i)[/tex]
Here, n = 0.2 moles
Cv = 12.5 J/mole.K
We have to find T_f so we can use gas equation as
[tex]\frac{P_1V_1}{P_2V_2} =\frac{T_i}{T_f}\\Since, V_1=V_2 [isochoric/process]\\\Rightarrow \frac{P_{atm}}{4P_{atm}} = \frac{300}{T_f} \\\Rightarrow T_f = 1200 K[/tex]
So, [tex]\Delta U= 0.2\times12.5(1200-300)\\=2250 J[/tex]
b) Since, the process is isochoric no work shall be done.
c) By first law of thermodynamics we have
[tex]\Delta U = Q-W\\Since, W = 0\\\Delta U = Q\\Therefore, Q = 2250 J[/tex]
Since, Q is positive 2250 J of heat will flow into the system.