Respuesta :

Answer:

1 notebook cost $2.27

Step-by-step explanation:

Multiply the unit cost of the pencils by how many pencils you have : ( 1.29*3 = 3.87)

Subtract this from the total cost ( 10.68 - 3.87 = 6.81)

Divide this by 3 since there are 3 notebooks

6.81 / 3 = $2.27

Answer:

2.27

Step-by-step explanation:

have a good day

ACCESS MORE