Respuesta :

Answer:

B. [tex] 200.5 \: {m}^{2} [/tex]

Step-by-step explanation:

Area of the composite figure = Area of square with side length 12 m + Area of semicircle with radius (12/2= 6) 6 m

[tex] = {(12)}^{2} + \frac{1}{2} \pi {r}^{2} \\ \\ = 144 + \frac{1}{2} \times 3.14(6)^{2} \\ \\ = 144 + \frac{1}{2} \times 3.14 \times 36 \\ \\ = 144 + 56.52 \\ \\ = 200.52 \: {m}^{2} \\ \\ \approx \: 200.5 \: {m}^{2} [/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico