Respuesta :
first,
149,500 * .10 = 14,950
149,500 - 14,950 = 134,550
then,
134,550 * .05 = 6727.50
134,550 - 6727 = 127,822.55
127,822.50 * .04 = 5112.90
trade discount = 14950 + 6727.50 + 5112.90
26790.40
hope this help
149,500 * .10 = 14,950
149,500 - 14,950 = 134,550
then,
134,550 * .05 = 6727.50
134,550 - 6727 = 127,822.55
127,822.50 * .04 = 5112.90
trade discount = 14950 + 6727.50 + 5112.90
26790.40
hope this help
Answer:
The correct answer is A. $122709.60
Step-by-step explanation:
The chain discounts offered by the manufacturer = 10% , 5% , 4%
Total Price of ordering the skis = $149500
First Discount is given to be 10%
So, Total Price after discount of 10% = 149500 - 10% of 149500
= 149500 - 14950
= $134550
Second Discount is given to be 5%
So, Total Price after discount of 5% = 134550 - 5% of 134550
= 134550 - 6727.50
= $127822.50
Third Discount is given to be 4%
So, Total Price after discount of 4% = 127822.50 - 4% of 127822.50
= 127822.50 - 5112.9
= $122709.60
Hence, Final Price of the trade discount = $ 122709.60
Therefore, the correct answer is A. $122709.60