A large emerald with a mass of 982.7 grams was recently discovered in a mine. If the density of the emerald is 2.76 grams over centimeters cubed, what is the volume? Round to the nearest hundredth when necessary and only enter numerical values, which can include a decimal point.

Respuesta :

Answer:

356.05 cm³

Step-by-step explanation:

We are looking for the volume. The formula is density = mass / volume.

If we plug in our numbers, our formula would be 2.76 = 982.7 / V.

Multiply both sides by V and your formula would be (V) 2.76 = 982.7.

Divide both sides by 2.76 and you would get V = 356.05.

The volume of the given large emerald is required.

The volume of the given large emerald that was discovered in the mine was 356.05 cm³. The calculations to find this value is shown below.

Density

m = Mass of object = 982.7 grams

[tex]\rho[/tex] = Density of the material the object is made of = 2.76 grams over centimeters cubed

The relation between mass, volume and density is given by

[tex]V=\dfrac{m}{\rho}\\\Rightarrow V=\dfrac{982.7}{2.76}\\\Rightarrow V=356.05072\approx 356.05\ \text{cm}^3[/tex]

Learn more about density:

https://brainly.com/question/6838128

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico