Respuesta :

Answer:

2.232 g/L

Explanation:

Assuming 1 mol, volume at STP is 22.4 L so you simply divide 50g by 22.4 L to get density

The density of the given gas is required.

The density of the gas at STP is 2.232 g/L.

M = Molar mass of gas = 50 g/mol

1 mole of any gas at STP occupies 22.4 L.

V = Volume per mole = 22.4 L/mol

Density is given by

[tex]\rho=\dfrac{M}{V}\\\Rightarrow \rho=\dfrac{50}{22.4}\\\Rightarrow \rho=2.232\ \text{g/L}[/tex]

Learn more:

https://brainly.com/question/8684338

https://brainly.com/question/12247942

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico