Respuesta :

Question: Assume the complete question as, Two forces of 20 Newton’s and 30 Newton’s²  act on a point. The resultant force is 40 Newton’s. Find the angle between the two forces

Answer:

75.5°

Step-by-step explanation:

From the question,

Using cosine rule,

R² = P²+Q²-2PQcosθ................... Equation 1

Where θ angle between the the two forces.

Given; R = 40 Newton, P = 20 Newton, Q = 30 Newton.

Substitute these values into 1

40² = 20²+30²-[2×20×30(cosθ)]

1600 = 400+900-(1200cosθ)

1600 = 1300-1200cosθ

1200cosθ = 1600-1300

1200cosθ = 300

cosθ = 300/1200

cosθ = 0.25

θ = cos⁻¹(0.25)

θ = 75.5°

Hence the angle between the forces is 75.5°

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico