Respuesta :

Answer:

see calculations in explanation

Explanation:

percent = part/total x 100%

part = ∑ atomic mass of element

  • hydrogen = 1.008 amu (atomic mass units)
  • carbon = 12.011 amu
  • nitrogen = 14.007 amu

total = ∑ molecular mass of compound

       = H amu  +  C amu +  Namu

       = 1.008 amu + 12.011 amu + 14.007 amu

       = 27.026 amu

%H = (1.008amu/27.026amu)100% = 3.730%

%C = (12.011amu/27.026amu)100% = 44.442%

%N = (14.007amu/27.026amu)100% = 51.827%

Check results ∑%values = 100%

3.730% + 44.442% + 51.827% = 99.999% ≅ 100%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico