A shipment of tile cost $64,500.
Each tile costs 15 dollars.
How many pieces of tile are in the shipment?


A.430
B.1,290
C.4,300
D.8,600

Respuesta :

Answer:

The answer is C. 4,300

Answer explanation :

Answer: C. 4,300

Steps:

64,500 / 15 = 4,300

Check:

15 * 4,300 = 64,500

64,500 = 64,500 ✅

I would appreciate the brainliest if this was helpful and correct! :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS