Respuesta :

Answer:

p=Mv

p=(80)(8)

p=640kgms-1

The required momentum of the basketball is 640 kgm/s.

Given that,

Mass of the basketball = 80kg

The velocity of the basketball = 8m/s

We have to determine,

The momentum of the basketball.

According to the question,

The momentum center of an object is equivalent to the mass of the object times the velocity of the object.

[tex]P = MV[/tex]

Where M is the mass of basketball= 80kg

And v is the velocity = 8m/s.

Substitute all the values in the given equation.

[tex]P = MV \\\\P = 80 \times 8 \\\\P = 640[/tex]

Hence, The required momentum of the basketball is 640 kgm/s.

To know more about Momentum click the link given below.

https://brainly.com/question/20748413

ACCESS MORE
EDU ACCESS