A store is having a sale on trail mix and jellybeans for 3 pounds of trail mix and 5 pounds of jellybeans the total cost is $23 for 6 pounds of trail mix and 2 pounds of jellybeans the cost is $20 find the cost for each pound of trail mix in each pan of jellybeans