The licensed practitioner has ordered gemcitabine 400 mg/m^2 IV for a patient whose BSA is 0.47 m^2. You have on hand a 200 mg vial of gemcitabine for injection that contains 38 mg per mL. How much medication should this patient receive?

Respuesta :

Answer:

4.95 mL

Step-by-step explanation:

Since we have 400 mg/m² of gemcitabine for a patient whose BSA is 0.47 m², the mass of drug required for the patient is thus m = 400 mg/m² × 0.47 m² = 188 mg.

Also, since 200 mg vial of gemcitabine for injection that contains 38 mg per mL, so the concentration of gemcitabine is 38 mg/mL.

Since concentration = mass/volume, and

volume = mass/concentration,

the volume of gemcitabine injection required is

V = mass of gemcitabine/concentration of gemcitabine in injection

V = 188 mg/38 mg/mL

V = 4.95 mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico