Nznznzn Nznznzn
  • 31-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $3.84. What is the cost of oranges, in
dollars per orange?

Respuesta :

StudyJG22 StudyJG22
  • 31-03-2021

Answer:

Each orange would cost $0.64.

Step-by-step explanation:

If you do 3.84 and divide that by 6, you would get the answer of $0.64 for each orange.

Answer Link

Otras preguntas

The scale on a drawing is 1 cm = 6 m. How many meters does a length of 5.5 centimeters on the drawing represent?
I forgot how to do two step equations including fractions, please help me out
Why might a desert animal have longer loops of henle than an aquatic one?
Por favor, alguém pode me auxiliar nessa questão?? O gabarito é 104, mas como chego nesse resultado?
Explain what art criticism and art history involve.
List 3 things that the satellites orbiting earth are used for
Why does your spectrophotometer have to be set at a particular wavelength?
The persecution of Christians was ended by _____. A.Nero B.the Muslims C.Constantine I D.the Spanish
How much must he add to his account if he wants to have 20 weeks worth of tickets in his account?
One reason that businesses want to combine with other businesses is to A. avoid taxes. B. delay expenses. C. hire more workers. D. reduce expenses.
ACCESS MORE