erickatac17 erickatac17
  • 31-03-2021
  • Mathematics
contestada

Brand XYZ dog food cost $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?

Respuesta :

Dcxr Dcxr
  • 31-03-2021

Answer:

2.4 per pound

Step-by-step explanation:

36÷15=2.4

how do i know this i used my brain

Answer Link

Otras preguntas

economists measure the unemployment rate to gauge the health of the economy
Write an account of how the Versailles peace settlement was affected by the fact that the war was fought in France.
Which of the following statements regarding marital satisfaction is FALSE? a. The more children couples have, the lower their level of marital satisfaction. b.
What is known for the power house of a cell
In Homer's Odyssey, why did Ulysses return to Circe’s island after he visited the underworld?
based on the sample results about what proportion of the population would you expect to prefer merchant D on iready lesson
What are these Expressions written in radical form?
PLEASE HELP, 49 POINTS! show your work/ explain
If cosmetic surgery is performed, the root operation is: a. Alteration b. Plastic Surgery c. Determined after querying the physician d. Depends on the objec
Kevin is three years older than Daniel. Two years ago, Kevin was 4 times as old as Daniel. How old is Kevin now?