A vessel without a lid has the shape of a cylinder. The height of the vessel is 1.5 m, and the diameter of the base represents 40% of the height. Determine if 1 kg of paint is enough to completely paint the vessel inside and out, if it is known that for 1 square meter of surface 150g of paint is consumed.​

Respuesta :

Answer:

Yes, 1 kg of paint is enough to completely paint the inside and outside surfaces of the vessel.

Step-by-step explanation:

For the given vessel without a lid,

diameter = 0.4 x 1.5

               = 0.6 m

radius = [tex]\frac{diameter}{2}[/tex] = [tex]\frac{0.6}{2}[/tex]

           = 0.3 m

Total external surface area of the vessel = 2[tex]\pi[/tex]rh + [tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]

                             = [2 x [tex]\frac{22}{7}[/tex] x 0.3 x 1.5] + [[tex]\frac{22}{7}[/tex] x [tex](0.3)^{2}[/tex]]

                             = 2.8286 + 0.2829

                             = 3.1112

Total external surface area of the vessel is 3.1112 square meter.

Total internal and external surface area = 2 x 3.1112

                                                              = 6.2224 [tex]m^{2}[/tex]

But for 1 square meter, 150 g of paint is consumed. Thus;

for 6.2224 [tex]m^{2}[/tex] = 6.2224 x 150 g

                       = 933.36 g

Thus, 6.2224 [tex]m^{2}[/tex] of area would require 933.36 g of paint.

So that,

[tex]\frac{933.36}{1000}[/tex] = 0.93336 kg

Therefore, 1 kg of paint is enough to completely paint the inside and outside surfaces of the vessel.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico