contestada

determine the density in kg/m3 of a solid whose mass is 40 and whose dimension in centimetre are 30×4×3​

Respuesta :

Lanuel

Answer:

Density = 11.11 kg/m³

Explanation:

Given the following data;

Mass = 40 kg

Dimensions = 30×4×3 = 360 cm³ to m³ = 360/100 = 3.6 m³

Thus, volume = 3.6 m³

Now, we can find the density;

Density can be defined as mass all over the volume of an object.

Simply stated, density is mass per unit volume of an object.

Mathematically, density is given by the equation;

[tex]Density = \frac{mass}{volume}[/tex]

Substituting into the equation, we have;

Density = 40/3.6

Density = 11.11 kg/m³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico