contestada

A 4.0 kg circular disk slides in the x- direction on a frictionless horizontal surface with a speed of 5.0 m/s as shown in the adjacent Figure. It collides with an identical disk that is at rest before the collision. The collision is elastic. Disk 1 goes off at an 60 5.0 m/s angle of 60 with respect to the x-direction. Disk 2 g 30 goes off at an angle of 30 with respect to the x-direction. What best describes the speeds of the disks after the collision?

Respuesta :

Solution :

Let [tex]$m_1=m_2=4$[/tex] kg

[tex]$u_1 = 5$[/tex] m/s

Let [tex]$v_1$[/tex] and [tex]$v_2$[/tex] are the speeds of the disk [tex]$m_1$[/tex] and [tex]$m_2$[/tex]  after the collision.

So applying conservation of momentum in the y-direction,

[tex]$0=m_1 .v_1_y -m_2 .v_2_y $[/tex]

[tex]$v_1_y = v_2_y$[/tex]

[tex]$v_1 . \sin 60=v_2. \sin 30$[/tex]

[tex]$v_2 = v_1 \times \frac{\sin 60}{\sin 30}$[/tex]

[tex]$v_2=1.732 \times v_1$[/tex]

Therefore, the disk 2 have greater velocity and hence more kinetic energy after the collision.

Now applying conservation of momentum in the x-direction,

[tex]$m_1.u_1=m_1.v_1_x+m_2.v_2_x$[/tex]

[tex]$u_1=v_1_x+v_2_x$[/tex]

[tex]$5=v_1. \cos 60 + v_2 . \cos 30$[/tex]

[tex]$5=v_1. \cos 60 + 1.732 \times v_1 \cos 30$[/tex]

[tex]$v_1 = 2.50$[/tex] m/s

So, [tex]$v_2 = 1.732 \times 2.5$[/tex]

          = 4.33 m/s

Therefore, speed of the disk 2 after collision is 4.33 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico