Answer:
a) 0.06 = 6% probability that a person has both type O blood and the Rh- factor.
b) 0.94 = 94% probability that a person does NOT have both type O blood and the Rh- factor.
Step-by-step explanation:
I am going to solve this question treating these events as Venn probabilities.
I am going to say that:
Event A: Person has type A blood.
Event B: Person has Rh- factor.
43% of people have type O blood
This means that [tex]P(A) = 0.43[/tex]
15% of people have Rh- factor
This means that [tex]P(B) = 0.15[/tex]
52% of people have type O or Rh- factor.
This means that [tex]P(A \cup B) = 0.52[/tex]
a. Find the probability that a person has both type O blood and the Rh- factor.
This is
[tex]P(A \cap B) = P(A) + P(B) - P(A \cup B)[/tex]
With what we have
[tex]P(A \cap B) = 0.43 + 0.15 - 0.52 = 0.06[/tex]
0.06 = 6% probability that a person has both type O blood and the Rh- factor.
b. Find the probability that a person does NOT have both type O blood and the Rh- factor.
1 - 0.06 = 0.94
0.94 = 94% probability that a person does NOT have both type O blood and the Rh- factor.